Jaké potraviny jsou bohaté na jód? Ačkoli mnoho typů mořských plodů je bohatých na jód, je také přítomno ve vajíčkách, mléčných výrobcích a v některých rostlinných potravinách.

Kromě potravin obsahujících přirozeně se vyskytující jód mohou lidé konzumovat minerál prostřednictvím opevněných zdrojů. Iodizovaná sůl je běžným zdrojem.

Pro zdravou štítnou žlázu je důležitý dostatek jódu. Štěpka je zodpovědná za regulaci hormonů, metabolismus, zdraví nervového systému a další.

Pokud osoba má nedostatek jódu, může poškodit jejich zdraví. Adeficience je obzvláště nebezpečná pro těhotné ženy.

Potraviny bohaté na jód

Lidé, kteří chtějí do své stravy, mohou zvýšit jejich příjem následujících potravin:

1.

Mořské řasy

mořské řasy jsou plné přirozeně se vyskytujícího jódu a obsahují asi 232 mikrogramů (MCG) na porci. To je více než 150 MCG doporučený denní příjem (RDI) u mužů a nejistých žen.

2.

COD

Obecně jsou mořské plody dobrým zdrojem jódu. COD je však zvláště vysoká v tomto nezbytném minerálu. Jedna porce nebo 3 unce (oz.) COD obsahuje zhruba 158 mcg jódu, setkání s RDI pro většinu dospělých.

Vědci zjistili, že vodní útvar, který ryba žije, určuje, kolik jódové tresky obsahuje. Například treska z norského moře měla více jódu než Atlantic Cod od Severního moře.

3.

Halibut

halibut je další mořské plody vysoké v jódu. Výzkum ukazuje, že Atlantic Halibut obsahuje asi 21 mcg jódu na porci. Ačkoli to je méně než některé jiné ryby, stále poskytuje dobré množství jódu.

4.

Pollock

Pollock je členem rodiny COD, která navštěvuje studené vody severního Pacifiku. 120 gram (g) porce Aljašského pollocku poskytuje asi 67 mcg jódu, což je asi polovina RDI.

také obsahuje omega-3 mastné kyseliny, fosfor, selen a niacin, které všechny přispívají ke zdraví imunitního a nervového systému.

5.

Krab

Ačkoli krab obsahuje méně jódu než jiné mořské plody, stále poskytuje 26–50 mcg ve 100-g porci.

Kromě toho, že je dobrým zdrojem bílkovin, obsahuje krab také mnoho dalších základních živin. Poskytuje selen, B12 a zink.

6.

Mušle

mušle jsou skvělým zdrojem jódu. Poskytují 135 mcg na porci, což je 90% RDI. Mohou být také prospěšné pro zdraví srdce a centrální nervový systém.

7.

Squid

chobotnice, běžně konzumovaná jako Calamari, obsahuje asi 65 mcg na porci. Je také dobrým zdrojem vitamínu C, železa a vápníku a omega-3 mastných kyselin.

8.

Tuna

Protože tuňáka je rybářská ryba než jiné odrůdy, obsahuje méně jódu. Při 17 mcg však na 3 oz. Slouží, je to stále slušný zdroj minerálu.

tuňáka je přístupný, relativně cenově dostupný zdroj jódu, který lidé mohou snáze přidat ke své stravě než některé jiné mořské plody.

9.

Mléčné výrobky mléka

jsou také dobrým zdrojem jódu. Například jeden šálek netusového kravského mléka v průměru obsahuje 85 mcg, což je více než polovina RDI. Mezi faktory ovlivňující celkovou koncentraci patří výnos mléka, sezóna a to, zda se zemědělce zapojuje do namáčení struků s dezinfekčními prostředky obsahujícími jód. To znamená, že mléko má variabilní množství jódu.

10.

Sýr

Některé typy sýrů poskytují více jódu než jiné. V průměru však sýr obsahuje 37,5 mcg jódu na 100 g sýra.

11.

Jogurt

Stejně jako jiné mléčné výrobky, jogurt je dobrým zdrojem jódu. Pouze jeden šálek obyčejného řeckého jogurtu poskytuje až 116 mcg jódu.

12.

Vejce

vejce – konkrétně žloutky – jsou dobrým zdrojem jódu. Obvykle jedno velké vejce obsahuje 26 mcg jódu.

13.

Judizovaná sůl

Možná nejoblíbenějším a nejpříjemnějším zdrojem jódu ve stravě průměrného člověka je jodizovaná sůl. Získání RDI jodu trvá něco přes polovinu lžičky jodizované soli.

Toto je jeden z nejpohodlnějších a nejdostupnějších způsobů, jak zabránit nedostatku jódu. Je to obzvláště dobrý zdroj jódu pro lidi, kteří sledují rostlinnou stravu, protože rostlinné potraviny jsou obecně špatným zdrojem jódu. Minerál pro regulaci štítné žlázy. Bez dostatečného jódu mohou lidé vyskytnout problémy, jako je přírůstek na váze, nadměrná únava, vypadávání vlasů, suchá kůže a kognitivní poškození.

Přítomnost minerálu u jodizované soli nutí někteří lidé si myslet, že sodík a jód jsou synonymem. To však není pravda. Klasická stolní sůl je k dispozici s jódem a bez jod a mnoho populárních solí, jako je mořská sůl a růžová himálajská sůl, neobsahují jód. Národní ústavy zdraví (NIH), doporučený denní příjem jódu je 150 mcg u dospělých mužů a žen. Ve Spojených státech a Kanadě obsahuje pouze jedna lžička jodizované soli 250 mcg. Díky tomu je relativně snadné splnit RDI.

Je důležité si všimnout, že doporučení jódu pro těhotné ženy je výrazně vyšší, při 220 mcg. Během těhotenství během těhotenství Americká asociace štítné žlázy doporučuje, aby lidé, kteří plánují otěhotnět, berou denní prenatální vitamin obsahující nejméně 150 mcg jódu. Riziko nedostatků jódu jsou těhotné ženy a lidé, kteří konzumují stravu s nízkým obsahem sodíku. Goiter, hypotyreóza a komplikace těhotenství https://recenzeproduktu.top/intenskin/ mohou vyplynout z nedostatku jódu.

Dozvíte se více o známkách nedostatku jódu. Konzumace příliš mnoho jódu může být také problematická. Strava obsahující přebytečný jód je spojena se zánětem štítné žlázy a rakovinou štítné žlázy. K poškození dietou s vysokým počtem jódu dochází v průběhu času. Osoba může zažít spálení úst a žaludku, horečky, nevolnosti a průjmu.

Lidé, kteří užívají doplňky jódu, by měli zajistit, aby produkt obsahoval pouze RDI nebo méně, aby se zabránilo konzumaci přílišného jodu.

shrnutí

jod je minerál nalezený v potravinách, jako jsou mořské plody, mléčné výrobky a mořské řasy. Je nezbytný pro regulaci funkce štítné žlázy.

Nedostatek jódu může způsobit vážné dlouhodobé podmínky a vedlejší účinky, jako je goiter a hypertyreóza. Měli by si vzít prenatální vitamin s jódem a do své stravy zahrnout různé zdroje jódu, aby se zajistilo, že nevyvíjejí nedostatek. Přiměřený jód. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents

SHARE THE POST

Share on facebook
Facebook