Wszystko, co musisz wiedzieć o ginekomastii (powiększone piersi u mężczyzn)

Gynecomastia jest powszechnym stanem u dorosłych i chłopców. Powoduje, że piersi puchną i stają się nienormalnie duże. Samce i kobiety mają gruczoły piersiowe, ale zwykle nie są zauważalne u mężczyzn.

Powiększenie gruczołu piersi może wpływać na mężczyzn w każdym wieku, w tym noworodków, w okresie dojrzewania i starszych dorosłych. Ginekomastia jest wynikiem dodatkowej tkanki piersi, a nie tłuszczu. Ćwiczenie lub utrata masy ciała nie zmniejszy tkanki piersi w Gynecomastii.

Pseudogynecomastia to odrębny stan, w którym tłuszcz gromadzi się w piersiach, prawdopodobnie z powodu nadwagi osoby lub otyłości.

Operacja ginecomastii

Pierś składa się z twardej i gęstej tkanki gruczołowej oraz bardziej miękkiej tkanki tłuszczowej.

Stosunek tkanki gruczołowej do tłuszczowej w piersi różni się w zależności od osób. Samiec z ginekomastią może mieć zbyt wiele z obu rodzajów tkanki.

Liposukcja może usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Obejmuje wkładanie małej rurki przez nacięcie. Wycięcie obejmuje wycinanie tkanki skalpelem w celu usunięcia nadmiaru tkanki gruczołowej. Zwykle pozostawia to bliznę wokół krawędzi sutka.

Jeśli konieczne jest poważne zmniejszenie tkanki i skóry, nacięcie i blizna będą większe.

po operacji, klatka piersiowa zostanie posiniaczona i spuchnięta, a osoba może być zmuszona do noszenia elastycznej odzieży ciśnieniowej, aby zmniejszyć obrzęk.

Zwykle potrwa około 6 tygodni, aby ludzie powrócić do normalnej rutyny. Powikłania po operacji są rzadkie. Obejmują one niewystarczające usuwanie tkanki piersi, nierównomierne kontur klatki piersiowej i zmniejszone uczucie jednego lub obu sutków.

Wycięcie może zawierać ryzyko tworzenia się skrzepu, co może wymagać spuszczenia.

Opcje leczenia ginekomastii

ginekomastia zwykle ustępują bez leczenia od 6 miesięcy do 2–3 lek na pasożyty cardioxil lat. Jeśli jednak istnieje stan podstawowy, może wymagać leczenia.

Jeśli stan wynika z leku, osoba może wymagać przejścia na inny lek. Jeśli dana osoba używa leku przez krótki czas, stan będzie tymczasowy.

Leczenie jest rzadkie, ale może obejmować operację redukcji piersi lub terapię hormonalną w celu zablokowania estrogenu.

leki na leki dla Leczenie ginecomastii

tamoksyfenu jest lekiem, który blokuje działanie samicznego estrogenu hormonu w ciele. Zazwyczaj jest to leczenie raka piersi, ale może również zmniejszyć bóle piersi i objawy powiększania piersi u mężczyzn.

Inhibitory aromatazy są typowymi metodami leczenia raka piersi i jajnika u osób po menopauzie, ale mogą również one również być Zapobiegaj lub leczyć ginekomastię.

Wymiana testosteronu może leczyć ginekomastię u starszych mężczyzn o niskim poziomie testosteronu.

Przyczyny ginecomastii

Kilka czynników może powodować ginecomastia.

Ginecomastia może wynikać z nierównowagi między hormonami płciowymi testosteronem a estrogenem. Estrogen powoduje, że tkanka piersi rośnie, podczas gdy testosteron powstrzymuje estrogen przed uprawą tkanki piersi.

Podczas gdy zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają testosteron i estrogen, testosteron jest zwykle wyższy u mężczyzn i estrogenu wyższego u kobiet. Noworodki i młodzi chłopcy mogą rozwijać ginekomastię, gdy ich hormony zmieniają się podczas rozwoju. Zwykle jednak sama się rozwiąże.

Spuchnięte piersi mogą wystąpić ponownie u mężczyzn zbliżających się do starszego wieku. Starsi mężczyźni wytwarzają mniej testosteronu i mają wyższy tkankę tłuszczową niż młodsi mężczyźni, co może zwiększyć poziom estrogenu.

Niektórzy mężczyźni opracują stan z produktów ziołowych lub leków, takich jak:

 • sterydy anaboliczne
 • Leki wrzodowe
 • Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne
 • Diazepam i inne leki do leczenia lęku
 • Niektóre leki na HIV, w tym Efawirenz
 • Androgens
 • Niektóre leki na choroby serca , w tym blokery kanałów wapnia

Gynecomastia oraz jej objawy i objawy

ginekomastia zwykle nie jest poważnym problemem.

Objawy obejmują obrzęk i tkliwość w tkance gruczołu piersiowej jednej lub obu piersi. Może zacząć się jako tkanka grudka lub tłustej wokół sutków osoby. W większości przypadków grudki będą się rozwijać nierównomiernie.

Jeśli istnieje nietypowy i uporczywy obrzęk, ból, wyładowanie sutków lub ich kombinacja, ważne jest, aby osoby skonsultują się z lekarzem.

Zdiagnozowanie Gynecomastii

Doktor zapyta o objawy osoby, historię medyczną i narkotyki oraz ewentualnie historię rodziny. Badanie się tkanki piersi, które może również rozciągnąć się na genitalia i brzuch. bez leczenia.

Jeśli guzek jest nienormalnie duży, delikatny lub jednostronny, lekarz może zamówić biopsję lub badanie krwi, aby wykluczyć raka piersi.

Dalsze testy będą miały na celu wyeliminowanie innych Przyczyny, takie jak:

 • ropień lub furuncle
 • Łagodny guz, taki jak lipoma lub hamartoma
 • zapalenie sutka, które jest zapaleniem tkanki piersi
 • Krwiak, stały obrzęk krwi z zakrętu
 • Przerzuty, rak, który rozprzestrzenił się z innych miejsc w ciele
 • Martwica tłuszczu lub guzek wynikający z uszkodzenia tkanki tłuszczowej piersi

Doktor może również zamówić testy obrazowania, które obejmują:

 • Mammogramy lub ultradźwięki piersi
 • R-promieniowanie klatki piersiowej
 • Skany MRI
 • Testów Ultradźwięki

Gynecomastia vs. tłuszcz

Gynecomastia jest stanem, który powoduje powiększoną tkankę piersi. Może to wynikać ze zmian hormonalnych, które promują wzrost tkanki piersi. Ginekomastia nie powoduje gromadzenia się tłuszczu i nie jest związana z otyłością.

Osoba, która ma nadwagę lub z otyłością, będzie miała tłuszcz wokół swojego ciała. Może to spowodować powiększone piersi u mężczyzn. Jednak to powiększenie wynika z tłuszczu, a nie wzrostu tkanki, jak w Gynecomastii.

Perspektywy

Przypadki ginekomastii zwykle rozwiążą bez potrzeby leczenia. Noworodki i młodzi chłopcy mogą doświadczać objawów zmniejszających się z czasem i ostatecznie przestaną.

W niektórych przypadkach ludzie mogą wymagać leczenia. Może to obejmować liposukcję lub operację. Zabiegi są zwykle bezpieczne i niezwiązane z długoterminowymi zagrożeniami dla zdrowia.

Podsumowanie

Gynecomastia powoduje, że jedna lub obie piersi rośnie u mężczyzn z powodu powiększonej lub nadmiernie rozwiniętej tkanki piersi. Stan może być spowodowany zmianami hormonalnymi lub po niektórych lekach. Objawy zazwyczaj rozwiążą bez leczenia.

leczenie są dostępne w przypadku ginekomastii, takich jak liposukcja. Jednak zwykle są niepotrzebne u większości ludzi.

 • Zdrowie mężczyzn
 • Medycyna kosmetyczna/chirurgia plastyczna
 • Pediatria/zdrowie dzieci

Wiadomości medyczne ma dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpie wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents

SHARE THE POST

Share on facebook
Facebook